3 najczęściej spotykane choroby związane ze stawami

3 najczęściej spotykane choroby związane ze stawami

Stawy człowieka są zaprogramowane tak, aby wystarczyć nam do końca życia. Przynajmniej były, dopóki nie zaczęliśmy spędzać mnóstwa czasu w wymuszonych pozycjach. Ruch globalny jest najlepszym środkiem konserwującym nasze stawy, kiedy go brakuje bądź jest zbyt obciążający, nasze stawy się psują.
Choroby stawów u niektórych pojawiają się już po 30 roku życia, chociaż częściej dokuczają osobom starszym. Ból uniemożliwiający ruch wynika z uszkodzeń chrząstki, uszkodzeń mechaniki stawu, a także chorób stawów o nieznanej etiologii lub uwarunkowanych genetycznie. Leczenie tych schorzeń zależy od rodzaju choroby, stopnia jej zaawansowania i wieku chorego.

ChZS co to takiego?

ChZS to choroba zwyrodnieniowa stawów polegająca na zaburzeniu równowagi zużywania i regeneracji chrząstki stawowej we wszystkich poziomach tej tkanki. Towarzyszy jej powstanie wyrośli kostnych tzw. osteofitów, zapalenie błony maziowej oraz tkanek okołostawowych. Objawem choroby zwyrodnieniowej stawów jest ból stawów i ograniczenie ruchomości. Na zdjęciach rentgenowskich zwyrodniałych stawów można zobaczyć nierówną powierzchnię stawową, zmniejszenie szpary stawu oraz wcześniej wspomniane osteofity. Leczenie w początkowym stadium choroby polega na kinezyterapii, fizykoterapii i stosowaniu maści przeciwbólowych np. Artresan efekt, Dicloziaja, Ketonal żel. W zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej dużych stawów takich jak biodrowy czy ramienny wykonuje się endeoprotezoplastykę, czyli wszczepienie sztucznego stawu.

Dyskopatie krążków międzykręgowych

Często słyszymy, że komuś wypadł dysk – chodzi wtedy o wysunięcie się dysku spomiędzy kręgów w kręgosłupie. Najczęściej dotyczy to odcinka lędźwiowego a najrzadziej piersiowego. W najlepszym przypadku za pomocą terapii manualnej, ćwiczeń można wstawić dysk z powrotem na właściwe miejsce, w najgorszym, kiedy dysk ulegnie nieodwracalnemu uszkodzeniu i uciska na korzeń nerwowy, potrzebna jest interwencja chirurgiczna. Problemy z wypadaniem dysku mają częściej osoby wysokie, które pracują fizycznie.

ZZSK, RZS

Zesztywniejące zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zwyrodnienie stawów t toczeń to najczęstsze choroby o podłożu autoimmunologicznym. W ich przebiegu organizm sam zaczyna atakować swoje tkanki poprzez nieprawidłową pracę układu autoimmunologicznego. W wyniku tego w organizmie toczy się cały czas proces zapalny. Dotąd nie znamy skutecznego leczenia tego typu chorób, jedynie można łagodzić objawy i opóźniać postępowanie choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *