Badanie naczyń krwionośnych możliwe za pomocą RTG

Badanie naczyń krwionośnych możliwe za pomocą RTG

Badanie RTG, czyli zdjęcie rentgenowskie popularnie nazywane prześwietleniem, stosowane jest w diagnostyce wielu schorzeń – począwszy od złamań kostnych, przez reumatyzm, aż po choroby serca i przewodu pokarmowego. Ale nie tylko. Aparaty RTG pozwalają także na zobrazowanie wnętrza naczyń krwionośnych oraz organów ciała ze szczególnym uwzględnieniem tętnic, żył i komór serca. Kiedy stosuje się RTG do angiografii? Czym jest RTG naczyniowe?

Do najczęstszych rodzajów badań RTG należą badania układu kostnego pozwalające na rozpoznanie zmian pourazowych w kościach takich jak złamania czy zwichnięcia, a także diagnozujących zaburzenia struktury kości w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych i przy osteoporozie.

Za pomocą RTG wykonuje się także badanie klatki piersiowej. Wówczas ma ono na celu potwierdzenie bądź wykluczenie np. gruźlicy, rozedmy płuc czy zapalenia płuc.

Z kolei badanie przewodu pokarmowego umożliwia zobrazowane m.in. przełyku czy żołądka. Ale to nie wszystkie zastosowania zdjęcia rentgenowskiego. Badanie RTG pozwala także na zobrazowanie m.in. czaszki, nosa, kręgosłupa, miednicy, serca czy wątroby, ale również… wnętrza naczyń krwionośnych!

RTG do angiografii

Angiografia, inaczej nazywana arteriografią, jest techniką obrazowania medycznego wykorzystywaną do wizualizacji wnętrza naczyń krwionośnych i organów ciała przy szczególnym zwróceniu uwagi na tętnice, żyły i komory serca.

Do tętnicy, najczęściej udowej lub ramiennej, wprowadza się cewnik naczyniowy przez który wstrzykuje się do krwi środek kontrastowy. Gdy dotrze on do miejsca podlegającego badaniu wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich. Dzięki temu możliwe jest uwidocznienie naczyń, ich odgałęzień i zmian chorobowych.

Arteriografię wykonuje się w szpitalu. Zazwyczaj wykonuje się je u osób, u których trzeba podjąć decyzję o ewentualnym leczeniu operacyjnym. Do najczęstszych rodzajów badania zaliczamy arteriografię aorty, arteriografię tętnic nerkowych, naczyń mózgowych i tętnic wieńcowych.

Jak się przygotować do arteriografii?

Arteriografię wykonuje się na czczo. Dzień przed badaniem należy wypić ok. 3 litrów płynów – najlepiej wody niegazowanej. Płyny można przyjmować do 6 godzin przed badaniem.

Badania promieniami rentgenowskimi mają szerokie zastosowanie w medycynie. Aparaty RTG mają coraz więcej wersji, modeli i stają się coraz bardziej dostępne. Jeśli chodzi o przenośny aparat RTG cena wynosi już kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko o sprzęcie RTG i arteriografii znajdziesz na stronie producenta Philips Healthcare.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.