Centralny bezdech senny. Czym się charakteryzuje?

Centralny bezdech senny. Czym się charakteryzuje?

Bezdech senny jest stosunkowo często występującą dolegliwością i oznacza wielokrotne, powtarzające się, dziesięciosekundowe lub dłuższe przerwy w oddychaniu podczas snu. Najczęściej spotykany jest obturacyjny bezdech senny, dużo rzadziej – centralny. Czym się różnią?

Rodzaje bezdechu sennego

Ze względu na czynniki wywołujące bezdech wyróżnia się trzy rodzaje bezdechu sennego: obturacyjny, centralny i mieszany. Centralny bezdech senny jest niezwykle rzadko spotykany i dotyczy jedynie ok. 1-5 proc. chorujących na bezdechy. Pozostałe 95-99 proc. to obturacyjny bezdech senny.

Zarówno obturacyjny, centralny, jak i mieszany bezdech w czasie snu charakteryzują się nadmierną sennością w ciągu dnia, trudnościami z koncentracją i gwałtownymi wybudzeniami w nocy. Występujące zazwyczaj przy obturacyjnym bezdechu chrapanie nie musi występować w przypadku bezdechu centralnego.

Bezdech obturacyjny i centralny mają różne przyczyny. Przy obturacyjnym bezdechu sennym (OBS) dochodzi do powtarzających się epizodów ograniczenia lub całkowitego zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe wskutek powstania przeszkody. Przeszkodą mogą być m.in. zbyt wiotkie mięśnie podniebienia lub skrzywiona przegroda nosowa.

Centralny bezdech senny (CBS) występuje wówczas, gdy mózg nie wysyła sygnału do mięśni oddechowych i organizm nie podejmuje wysiłku by wziąć oddech. Jest on zazwyczaj konsekwencją chorób związanych z niewydolnością serca lub chorobami układu nerwowego. Zdarza się także przy otyłości patologicznej. Samodzielnie występujący, niezwiązany z inną chorobą centralny bezdech senny jest bardzo rzadki. Bezdech mieszany zawiera elementy obu bezdechów.

Leczenie bezdechu uzależnione od jego rodzaju

Zespół bezdechu śródsennego leczy się w zależności od rodzaju i stadium choroby. W przypadku wczesnego stadium OBS, poprawę może przynieść np. poddanie się zabiegowi laryngologicznemu, zmiana trybu życia, zredukowanie masy ciała i unikanie alkoholu. W stadium umiarkowanym i zaawansowanym niezbędne jest zastosowanie tzw. aparatu CPAP wtłaczającego do organizmu powietrze podczas snu chorego.

Podstawą leczenia CBS jest leczenie chorób wywołujących bezdech, a więc chorób układu krążenia i układu nerwowego. Niezależnie od tego, również w tym przypadku stosuje się leczenie za pomocą urządzenia CPAP. Rolą aparatu jest wentylacja podczas bezdechu. Urządzenie wytwarza ciągłe nadciśnienie dzięki czemu drogi oddechowe pozostają otwarte. Zobacz jak działa i wgląda takie urządzenia na stronie Philips Healthcare. https://www.philips.pl/healthcare/bezdech/bezdech-produkty/maski/amara-view

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *