Jak ubiegać się o pielęgniarkę środowiskową?

Jak ubiegać się o pielęgniarkę środowiskową?

Pielęgniarka środowiskowa to kompetentna osoba posiadająca szeroką wiedzę medyczną. Dzięki temu może ona pomagać pacjentom znajdującym się w różnych stanach chorobowych. Pielęgniarki asystują także lekarzom podczas pewnych zabiegów, zmieniają opatrunki oraz pielęgnują trudno gojące się rany. Jak jednak postarać się o pielęgniarkę środowiskową?

Kto może skorzystać z bezpłatnych usług pielęgniarki środowiskowej?

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, czy mogą oni skorzystać z usług świadczonych przez pielęgniarkę środowiskową. Jak się okazuje, uprawniony jest do tego każdy, kto opłaca składki na NFZ. Jeżeli jednak tego nie robimy, będziemy musieli postarać się o pomoc prywatnej pielęgniarki. Tego rodzaju usługi bywają jednak bardzo kosztowne. Najczęściej usługami pielęgniarki zainteresowane są osoby starsze, zwłaszcza jeżeli są samotne.

Pomocy pielęgniarki środowiskowej będą na co dzień potrzebowały osoby, które borykają się z różnego rodzaju przewlekłymi schorzeniami. Istnieje bowiem wiele chorób, które upośledzają w mniejszym lub większym stopniu samodzielność człowieka. Pielęgniarka może pomagać nie tylko osobom starszym, ale także osobom młodym, jeżeli tego właśnie wymaga ich stan. Kompetentna i przede wszystkim doświadczona pielęgniarka jest w stanie sprawić, że codzienne funkcjonowanie osób przewlekle chorych będzie znacznie łatwiejsze.

To bardzo ważne, gdyż długotrwała choroba nierzadko odbiera możliwość czerpania radości z życia. Aby jednak móc cieszyć się pomocą oferowaną przez pielęgniarkę środowiskową, należy wyrazić taką chęć i złożyć odpowiedni wniosek. W przeciwnym razie nie skorzystamy z pomocy.

Jak uzyskamy pomoc pielęgniarki środowiskowej?

Jeżeli zależy nam na tym, aby pomocy udzielała nam pielęgniarka środowiskowa, musimy złożyć odpowiedni wniosek. O pomoc możemy ubiegać się rzecz jasna w swojej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jak zostało wspomniane powyżej, pielęgniarka może zostać przydzielona osobie, która opłaca składki na NFZ. Kto jednak może złożyć wniosek? Może to oczywiście zrobić osoba chora i potrzebująca pomocy.

Bardzo często tak się właśnie dzieje. Do złożenia wniosku o pielęgniarkę środowiskową uprawnione są również osoby spokrewnione z osobą chorą. Zdarza się, że to właśnie bliscy proszą o pomoc doświadczoną i wykwalifikowaną pielęgniarkę. Wreszcie, wniosek o przyznanie opieki pielęgniarki może złożyć lekarz pierwszego kontaktu, pod którego opieką pozostaje osoba potrzebująca pomocy.

Pielęgniarka Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz położna również mogą złożyć odpowiedni wniosek. Wiele osób zastanawia się również nad tym czy mamy wpływ na to, jaka pielęgniarka zostanie nam przydzielona czy też nie.

Na szczęście możemy wybrać pielęgniarkę. Należy zrobić to dokładnie w ten sam sposób, w jaki wybieramy lekarza rodzinnego. Jeżeli z jakichś względów pielęgniarka nie będzie nam odpowiadała, możemy ją zmienić bez podawania konkretnej przyczyny. Należy jednak mieć na uwadze to, że mamy do tego prawo tylko trzy razy w ciągu roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *