Kaszki dziecięce w zdrowej diecie Twojego dziecka

Kaszki dziecięce w zdrowej diecie Twojego dziecka

Każda mama chce, aby jej maluch jadł to, co rekomendują specjaliści. Ostatnio jednak mamy wysyp ekspertów, którzy mają przeciwne stanowiska na temat żywienia dzieci, co może nieco zdezorientować młodych rodziców.

Równolegle z pokarmami stałymi wprowadza się do diety małego dziecka kaszki. W zależności czy nasze dziecko ma alergię na białka mleka krowiego, podajemy maluchom kaszki mleczne lub bezmleczne, a w zależności od wieku bezglutenowe lub z glutenem. Ramy wiekowe są umowne, inaczej traktuje się wcześniaki a inaczej dzieci urodzone o czasie.

Kleik ryżowy i kukurydziany

To pierwsze kaszki, po które sięgamy już koło 4 miesiąca życia. Kleik kukurydziany jest pierwszy w kolejce, ponieważ jest delikatniejszy dla brzuszka i łatwiej strawny od kleiku kukurydzianego. Dodatkowo jest on polecany dzieciom, które cierpią na zaparcia. Kleik ryżowy podaje się jako następny, około 1 miarka na trzy miarki mleka lub około 100 ml. Zagęszczone posiłki wprowadzamy powoli, zaczynając od jednego dziennie. Pamiętajmy, że dziecko, które je już kaszki powinno być dopajane, aby zapobiec zaparciom.

Kaszka bezmleczna, mleczna i smakowa

Po 6 miesiącu życia można zacząć podawać dzieciom kaszki bezmleczne i mleczne smakowe lub dodawać do zwykłych owoce. Kaszka bezmleczna jest również przeznaczona dla dzieci, , które mają uczulenie na białka mleka krowiego i jedzą preparaty zastępcze i specjalne mleka. Można ją wtedy z powodzeniem dosypywać do mleka specjalistycznego. To znaczenie poprawi ich smak i dziecko będzie jadło je chętniej. Koszki mleczne zaś mogą jeść dzieci, które nie mają alergii pokarmowych na mleko.

Kaszka bezmleczna zbożowa

Koszki zbożowe pozwalają włączyć do diety dziecka gluten, białko, które dziecko może spożywać po 8 miesiącu życia. Wtedy układ pokarmowy dziecka jest na tyle dojrzały, że ma szanse sobie z nim poradzić. U niektórych maluchów kaszki zbożowe mogą powodować wzdęcia i bóle brzuszka, co może oznaczać, że są uczulone na gluten lub jest dla nich jeszcze za wcześnie na ten pokarm. Kaszki zbożowe również możemy kupić w wersji smakowej. Zdrowiej jest jednak dodać owoce do kaszki niż kupować gotowe.

Maluchy mogą z powodzeniem jeść kaszki jaglane, kaszkę mannę i wszystkie dostępnie o ile skończyły 8 miesiąc życia, nie mają alergii na żaden składnik i dobrze reagują na pokarm. W aptekach można kupić również kaszki specjalistyczne takie jak mączka chlebka świetojańskiego, która jest polecana dzieciom z niedowagą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *