Krem z kolagenem – sposób na młodość czy strata pieniędzy ?

Krem z kolagenem – sposób na młodość czy strata pieniędzy ?

Kolagen wchodzi w skład nowoczesnych kremów przeciwzmarszczkowych. Producenci kosmetyków zapewniają o jego przenikaniu w głąb skóry i nieocenionej przydatności w walce ze zmarszczkami. Odmienne zdanie mają niektórzy naukowcy, twierdzący, że tak duże białko jak kolagen, nie jest w stanie przeniknąć przez warstwę naskórka.

W 2000 roku Meinardi i Bos opublikowali pracę, w której potwierdzają tezę, że kolagen jak i inne substancje o masie cząsteczkowej powyżej 500 Da, nie ma zdolności do przenikania przez naskórek [1].

Profesor Richard Guy oraz dr Blanca Sengerova, biochemik z Oxford University również twierdzą, że to niedorzeczne, aby kolagen dostał się w głąb naskórka [2][3].

Biotechnologia, medycyna i kosmetologia to dziedziny nauki, które aktualizowane są niezwykle często. Dzięki wielu badaniom naukowym wiedza na temat kolagenu i jego działaniu transdermalnemu uległa ogromnemu postępowi.

W 2006 roku Chen opublikował w czasopiśmie „Nature Biotechnology” artykuł pt.: “Transdermal protein delivery by a coadministered peptide identified via phage display” w którym udowodnił, że przez skórę mogą przechodzić białka o masie 6000 Da. Stwierdził również, że po przejściu tak dużej proteiny skóra jest bardziej otwarta na przyjęcie innych dużych białek [4].

Kolagen może penetrować do skóry właściwej przez przestrzenie międzykomórkowe lub otwarte pory skórne. Cząsteczka kolagenu ma długość 300nm i średnicę 1,5nm, dzięki temu swobodnie przedostaje się przez w/w struktury do warstwy stratum corneum. Ważniejszą funkcję pełnią pory, które są wielokrotnie większe od długości cząsteczki kolagenu (25000 nm) przez co z łatwością może on przez nie przedostawać się do głębszych warstw skóry [5].

Naukowcy Chai i Huang, którzy na podstawie swoich badań na kolagenie z rybich łusek doszli do wniosku, że nawet cząsteczki o dużej masie mogą przeniknąć barierę naskórka ze względu na swoja dużą lipofilność. Odpowiednio spreparowany kolagen rybi nie tylko przenika przez skórę, ale również stymuluje fibroblasty i pobudza syntezę naturalnego kolagenu [6].

Producenci kolagenu stosowanego w kremach np. Colway, NatiCol twierdza, że aby kolagen był skuteczny musi ulec despiralizacji i rozpadowi do krótszych fragmentów, a nawet aminokwasów. Dzieje się tak po aplikacji na skórę, pod wpływem temperatury ludzkiego ciała. Wnikające fragmenty kolagenu rybiego pobudzają naturalne mechanizmy produkcji kolagenu w naszym organizmie [7][8].

Bibliografia:

  1. Bos JD, Meinardi MM. The 500 Dalton rule for the skin penetration of chemical compounds and drugs. 2000; 9(3): 165-9.
  2. http://www.tvp.info/informacje/nauka/kremy-z-kolagenem-to-strata-pienied
  3. http://uroda.onet.pl/twarz-i-cialo/kremy-kolagenowe-to-strata-pieniedzy,…
  4. Chen Y, Shen Y, Guo X, Zhang C, Yang W, Ma M, Liu S, Zhang M, Long-Ping Wen. Transdermal protein delivery by a coadministered peptide identified via phage display. 2006; 24: 455 – 460.
  5. Miszta P, Woźny S, Wojtaś M. Nowe oblicze kolagenu. 2011; 4(2): 255-6.
  6. Huey-Jine Chai, Jing-Hua Li, Han-Ning Huang, Tsung-Lin Li, Yi-Lin Chan, Chyuan-Yuan Shiau, and Chang-Jer Wu. Effects of Sizes and Conformations of Fish-Scale Collagen Peptides on Facial Skin Qualities and Transdermal Penetration Efficiency. 2010; 9.
  7. http://colway.net.pl/kolagen/wiedza-dla-dociekliwych/2
  8. http://produkcjanazlecenie.pl/index.php/naticol/kolagen-kolagenowi-nie-r

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.