Krótkowzroczność a dalekowzroczność – podobieństwa oraz różnice

Krótkowzroczność a dalekowzroczność – podobieństwa oraz różnice

Krótkowzroczność i dalekowzroczność, obok presbiopii i astygmatyzmu, stanowią jedne z najpopularniejszych wad wzroku. Polegają na niewłaściwym widzeniu z daleka lub z bliska. Na szczęście można z nimi żyć, wystarczy tylko wybrać właściwą korekcję. Dowiedzmy się więcej na temat ich specyfiki, wzajemnych podobieństw i różnic, a także jak z nimi walczyć.

Oko – czołowy narząd zmysłów

Oko to narząd zmysłów, a ściślej narząd wzroku. Za pomocą zmysłów funkcjonujemy w otaczającej nas rzeczywistości. Dla przypomnienia: za sprawą oczu widzimy, za sprawą uszu słyszymy i utrzymujemy równowagę, za sprawą nosa czujemy zapach, za sprawą języka czujemy smak, a za sprawą receptorów w skórze czujemy dotyk. Oczy, podobnie jak reszta ciała, również ulegają uszkodzeniom, podlegają wadom genetycznym oraz procesom starzenia. Warto więc o nie skrupulatnie dbać. W końcu wzrok uchodzi za czołowy zmysł, a co za tym idzie oko za czołowy narząd zmysłów. Do najpopularniejszych was, na jakie narażone pozostają oczy, należą krótkowzroczność i dalekowzroczność, a zaraz za nimi astygmatyzm i presbiopia.

Krótkowzroczność oraz dalekowzroczność – zaburzenie układu optycznego oka

Krótkowzroczność i dalekowzroczność to wady bardzo różne, a jednocześnie bardzo podobne. Ich różnorodność polega na tym, że przy krótkowzroczności lepiej widzi się z bliska, a przy dalekowzroczności lepiej się widzi z daleka. Jedność polega aczkolwiek na tym, że i w jednym, i w drugi, chodzi o zaburzenie układu optycznego oka, przez co niepoprawnie skupiają się promienia świetlne. Tak oto przy krótkowzroczności obraz zamiast na soczewce skupia się przed nią, a przy dalekowzroczności za nią.

Krótkowzroczność – gdy widzi się tylko z bliska

Jak wspomniano, krótkowzroczność to wada wzroku wynikająca z zaburzonego układu optycznego oka. Przy krótkowzroczności widzi się dobrze z bliska, a źle z daleka. Wszystko przez to, że obraz skupia się przed soczewką oka, zamiast na niej.

Soczewki sferyczne rozpraszające – na krótkowzroczność

Z pomocą dla krótkowidzów przychodzą soczewki sferyczne rozpraszające. Posiadają one oś sferyczną, która rozprasza obraz skupiony przed soczewką, powodując że trafia na soczewkę. Za ich sprawą tak samo dobrze jak z bliska, widzi się z daleka.

Dalekowzroczność – gdy widzi się tylko z daleka

Dalekowzroczność, jak wspomniano na początku, to wada wzroku wynikająca z zaburzonego układu optycznego oka. Przy dalekowzroczności widzi się dobrze z daleka, a źle z bliska. Wszystko przez to, że obraz skupia się za soczewką oka, zamiast na niej.

Soczewki sferyczne skupiające – na dalekowzroczność

Z pomocą dla dalekowidzów przychodzą soczewki sferyczne skupiające. Posiadają one oś sferyczną, która skupia na soczewce skupiony za soczewką obraz, powodując że trafia na soczewkę. Za ich sprawą tak samo dobrze jak z daleka, widzi się z bliska.

Sprawdź soczewki kontaktowe na dalekowzroczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *