Medycyna personalizowana w onkologii – leczenie „szyte na miarę”

Medycyna personalizowana w onkologii - leczenie "szyte na miarę"

Medycyna personalizowana opiera się na przekonaniu, iż każdy chory choruje w indywidualny, typowy dla siebie sposób, dlatego najbardziej skuteczne jest leczenie dobrane indywidualnie do danego pacjenta. Do konkretnego pacjenta indywidualnie dobierana jest terapia odpowiednim lekiem, w indywidualnie dobranej dawce i w czasie odpowiednim dla chorego. Dzięki takiej filozofii proces leczenia jest dużo szybszy i skuteczniejszy.

Medycyna personalizowana nazywana jest inacznej medycyną stratyfikowaną lub definiowaną. Istota medycyny personalizowanej to badania nad ludzkim genomem, dzięki którym możliwe jest wykrycie indywidualnych różnic pomiędzy postaciami choroby a następnie dobranie skutecznej terapii, odpowiedniej dla konkretnego pacjenta. Taki sposób leczenia stosowane jest m.in. u osób chorujących na raka piersi, czerniaka, raka jelita grubego czy niedrobnokomórkowego raka płuc.

Dzięki medycynie personalizowanej możliwe jest m.in. określenie, czy pacjent dobrze odpowie na chemioterapię, czy u pacjenta  wystąpi metabolizowanie leków w sposób, który spowoduje niepożądane efekty uboczne.

Leczenie onkologiczne jest obecnie znacznie bardziej skuteczne dzięki zastosowaniu medycyny personalizowanej. W przypadku czerniaka ponad 73% leków dobieranych jest na podstawie zasad medycyny personalizowanej, w przypadku raka jelita grubego jest to 51%, raka piersi 32% i 21% w leczeniu nowotworów szyi i głowy. Według najnowszych statystyk liczba leków medycyny personalizowanej stosowanych w leczeniu onkologicznym będzie rytmicznie wzrastać, w ciągu najbliższych 5 lat może wzrosnąć nawet o 69%.

W Polsce medycyna personalizowana staje się coraz bardziej dostępna, w związku z czym od lekarzy oraz innych pracowników medycznych wymaga się regularnego podwyższania poziomu wiedzy oraz umiejętności praktycznych poprzez udział w różnego rodzaju sympozjach.

Podstawą medycyny personalizowanej jest prawidłowa diagnostyka. To właśnie dzięki niej odpowiednio dobierane są leki. Tego typu diagnostyka jest trudna – jest to diagnostyka genetyczna, molekularna wykorzystująca najbardziej nowoczesne technologie sekwencjonowania genów, dzięki czemu możliwe jest znalezienie nieprawidłowych mutacji chromosomów.

Medycyna personalizowana nie jest wyłącznie diagnostyką oraz terapią chorób onkologicznych, jest całościowym sposobem zajmowania się konkretnym pacjentem. Przydatne są nawet najzwyklejsze aplikacje mobilne, dzięki którym pacjenci onkologiczni mogą na bieżąco raportować swojemu lekarzowi objawy, w momencie w którym się pojawią. Udowodniono, iż tego typu aplikacja potrafi przedłużyć pacjentowi życie nawet o 7 miesięcy.

Źródła:

  • https://prostowraka.pl
  • http://natemat.pl/231949,medycyna-personalizowana-ratuje-zycie-wielu-ciezko-chorym
  • http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/niezbednik-pacjenta/medycyna-personalizowana-czyli-leczenie-dobrane-do-pacjenta_44791.html
  • http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Onkologia/Medycyna-personalizowana-juz-jest-i-wyznacza-nowe-standardy,159766,1013.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *