Metody antykoncepcji – spirala antykoncepcyjna

Metody antykoncepcji - spirala antykoncepcyjna

Aktywne seksualnie kobiety szukają dla siebie najlepszej i najwygodniejszej metody antykoncepcji. Nie chcą być w tym zależne od mężczyzn. Ciężko pamiętać o codziennym zażywaniu tabletek, a plaser na ręce wygląda nieestetycznie. Jeżeli szukasz czegoś bezpiecznego, a zarazem wygodnego, nie planujesz zajścia w ciążę w ciągu najbliższych kilku lat – doskonałą formą dla Ciebie będzie spirala antykoncepcyjna. Bezpieczna, wygoda, a przy tym dyskretna.

Czym jest spirala antykoncepcyjna i jak działa?

Wkładki z miedzią są aplikowane do macicy i ich działanie antykoncepcyjne, w zależności od rodzaju trwa 3, 5 lub nawet więcej lat. Po okresie używalności przewidzianym przez producenta należy wkładkę wymienić. U zdrowej kobiety nie są wymagane przerwy pomiędzy usunięciem zużytej wkładki a aplikacją nowej. W czasie stosowania wkładek z miedzią czynność gonad jest w pełni zachowana i  występują naturalne krwawienia miesiączkowe. Powrót płodności następuje natychmiast po usunięciu wkładki (1).

Spirala a ciąża

Wkładka cechuje się stuprocentową gwarancją niezajścia w nieplanowaną ciążę. Co gdy jednak kobieta będąca w ciąży, będzie chciała skorzystać z takiej metody antykoncepcji? Nie powinna tego robić! Zajście w ciążę stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do założenia wkładki wewnątrzmacicznej (1). Wiąże się do z zagrożeniem życia dziecka, ale przecież nie jest też potrzebna.

Spirala antykoncepcyjna – wady stosowania tej formy antykoncepcji

Stosowanie wkładek wewnątrzmacicznych jest bezpieczną, skuteczną i powszechną metodą antykoncepcji stosowaną na całym świecie (1). Jednak i ona nie jest pozbawiona wad. Najczęstszymi powikłaniami związanymi z założeniem wkładki są:

  • obfite krwawienia,
  • bolesne skurcze macicy,
  • wydalenie wkładki,
  • perforacja mięśnia macicy,
  • niepłodność będąca konsekwencją zmian zapalnych w miednicy mniejszej,
  • poronienie w przypadku zaistniałej ciąży (2).

Poznaj inne metody antykoncepcji na adamed.expert.

Źródła:

  1. Karowicz-Bilińska A, Nowak-Markwitz E, Oszukowski E, et al. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i bezpieczeństwa stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz wewnątrzmacicznej. Ginekologia Polska. 2014;3(85):234-239.
  2. Gardyszewska A, Niewiadomska-Kowalczyk M, Szymańska B, et al. Przemieszczenia wkładek wewnątrzmacicznych poza jamę macicy. Ginekologia Polska. 2009;80:942-945.
  3. Lockwood C, Hillard P. Ryzyko i korzyści stosowania antykoncepcji na podstawie medycznych kryteriów wyboru metody opracowanych przez CDC. Ginekologia po dyplomie. 2010;1:97-99.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *