Niebezpieczne kleszcze. Jak się przed nimi obronić?

Niebezpieczne kleszcze. Jak się przed nimi obronić?

Kleszcze to nieduże pajęczaki, które odżywiają się krwią – nie tylko ludzką, ale także zwierzęcą. Znamy około 900 gatunków kleszczy, które są pasożytami zewnętrznymi i mogą przenosić niebezpieczne choroby, takie jak bolerioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Trudno chronić się przed kleszczami, ponieważ są bardzo małe i występują niemalże wszędzie, przede wszystkim zaś na łąkach, w parkach i lasach. Istnieją jednak pewne środki ostrożności, które możemy zastosować, aby kolejne lato spędzić bez nieprzyjemnych niespodzianek w postaci żerującego na naszej skórze pasożyta. O czym należy pamiętać, wybierając się na letni spacer?

Kilka informacji o kleszczach, które musisz znać

Kleszcze mają dwa szczyty aktywności. Jeden z nich – od maja do czerwca – przebiega właśnie teraz. Drugi to początek jesieni, czyli wrzesień i październik. Wzmożoną aktywność kleszczy można zaobserwować także w konkretnych porach dnia – od rana do południa, a później od ok. godziny 16:00 aż do zmierzchu.

Często mówi się, że kleszcze spadają na nas z drzew. Prawda jest jednak taka, że najwięcej jest ich w trawie. Kleszcze lubią żyć przede wszystkim na łąkach w pobliżu lasów liściastych. Najmniej jest ich w lasach sosnowych, na bagnach oraz torfowiskach.

Jak ochronić się przed kleszczami?

Pierwsza zasada to ostrożność. Jeżeli planujesz piknik ze znajomymi, nie siadaj bezpośrednio na trawie i pamiętaj o odpowiednim ubraniu – przewiewnej koszuli z długim rękawem, o spodniach z długimi nogawkami, a także nakryciu głowy. Najlepsze będą ubrania w jasnych kolorach – na nich łatwiej zauważyć wędrującego pasożyta.

Warto zapatrzyć się także w specjalne środki odstraszające owady. Najlepiej wybrać któryś z preparatów powszechnie dostępnych w aptekach. Przydatne okażą się m.in. repelenty w sprayu na owady. Wiele spośród nich ma tak skomponowany skład, aby odstraszać nie tylko kleszcze, ale także komary czy meszki.

Jak usunąć kleszcza?

Nigdy nie rób tego rękami – kleszcz jest nieduży, dlatego trudno złapać go palcami, a łatwo go uszkodzić. Aby usunąć kleszcza, warto wyposażyć się w specjalną pęsetę, kleszczołapki Tick Twister, szczypce, lasso lub zestaw do usuwania kleszczy – wszystkie dostępne w aptekach.

Kleszcza należy złapać wysterylizowanym narzędziem jak najbliżej powierzchni swojej skóry i delikatnie, ale stanowczo pociągnąć go jednostajnym ruchem pionowo do góry. Ranę po kleszczu należy zdezynfekować wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym. Pamiętaj także, że kleszczy nie należy smarować wazeliną, masłem, lakierem do paznokci czy alkoholem. W ten sposób sprowokujesz wymioty kleszcza, a przez to przyczynisz się do przeniesiania materiału zakaźnego do Twojej krwi, co może przyczynić się do rozwoju niebezpiecznych chorób, takich jak bolerioza czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *