Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2020 roku

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2020 roku

Wszyscy mają, a nikt tak naprawdę nie wie, co powinno się w niej znajdować. Dopiero kiedy jest potrzebna, okazuje się, czego w niej brakuje. Mowa o apteczce samochodowej, bez której w wielu przypadkach nie jesteśmy w stanie udzielić pierwszej pomocy.
W apteczce samochodowej ważne jest jej wyposażenie, ale także obudowa. Możemy kupić wyposażoną apteczkę lub samodzielnie skompletować to, co ma się w niej znaleźć. Ważny jest również umiar, jeśli sami kompletujemy apteczkę samochodową pamiętajmy, że to nie duplikat tej domowej. Ma być przydatna w razie wypadu, więc środki na biegunkę nie powinny się w niej znaleźć.

Podstawowe wyposażenie apteczki

W apteczce samochodowej powinna się znaleźć instrukcja udzielania pierwszej pomocy, sterylne kompresy gazowe, plastry z opatrunkiem, plaster bez opatrunku, bandaże, opaska elastyczna, środek dezynfekujący (np. jodyna), ustnik do wykonania sztucznego oddychania metodą usta-usta, chusta trójkątna, lateksowe rękawiczki ochronne (przynajmniej jedna para), koc z foli termoizolacyjnej, agrafki, nożyczki. Według norm unijnych w apteczce samochodowej nie powinno być żadnych leków. Wyroby apteczne wymagają odpowiednich warunków przechowywania, natomiast kiedy wozimy je przez cały rok w samochodzie, są narażone na duże różnice temperatur oraz wilgotności. Ponadto podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku, nie wolno podawać mu żadnych leków.

Ile kosztuje i na ile wystarcza nam apteczka

Apteczka samochodowa ma termin ważności około 5 lat, chyba że producent mówi inaczej. Termin ważności dotyczy przede wszystkim środków dezynfekujących. Wyposażenie apteczki należy uzupełniać, jeśli zużyjemy jakikolwiek jej element. Ceny samego wkładu do apteczki bez pojemnika wahają się w granicach 30-40 zł. Apteczka samochodowa w nylonowym opakowaniu może kosztować o kilkanaście złotych więcej. Dostępne są także apteczki plastikowe, czy w postaci wytrzymałych kufrów. W takim przypadku koszt wkładu może być równy cenie opakowania. Są również apteczki metalowe, jednak pamiętajmy, że najważniejsze jest to, co jest w środku.

Według przepisów właściciele samochodów prywatnych nie muszą wozić ze sobą apteczki samochodowej. Mimo to apteczka często jest obecna w pojazdach samochodowych, ponieważ jest dokładana jako wyposażenie dodatkowe producenta. Apteczka samochodowa musi się jednak znajdować w autobusie, samochodzie ciężarowym służącym do przewozu osób, samochodzie nauki jazdy i taksówce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *