Osteoporoza to choroba, która dotyka coraz większego odsetka ludności i przypuszcza się, że wskaźnik ten będzie stale wzrastał. Jest to spowodowane przez wiele czynników, ale dużym problemem jest brak świadomości oraz bagatelizowanie tego problemu. Osoby, które mogą znajdować się w grypie ryzyka, powinny wykonać badanie gęstości kości oraz starać się wdrożyć działania profilaktyczne. Warto też pamiętać, że osteoporoza może dotyczyć różnych osób, nie tylko kobiet w okresie menopauzy.
Różne przyczyny choroby
Zrzeszotnienie kości, jak inaczej nazywa się osteoporozę, objawia się zanikiem tkanki kostnej, wobec czego kości stają się kruche i podatne na złamania. Problem ten jest bardzo poważny, gdyż nawet upadek z łóżka może skończyć się złamaniem. Pewna część osób nawet umiera z powodu osteoporozy. Warto przy tym wiedzieć, że choć jest to choroba przede wszystkim osób w podeszłym wieku, to nie dotyczy tylko ich. Niedobór wapnia i witaminy D w wieku dziecięcym może wywołać chorobę w młodym wieku. Poza tym zmniejszanie się gęstości kości rozpoczyna się już po 30. roku życia – w przypadku kobiet.
Panowie są mniej narażeni na tę chorobę, zwykle dotyka ich ona w podeszłym wieku, później niż kobiety, ale ich ryzyko także może dotyczyć, zwłaszcza iż wiek nie jest jedynym czynnikiem. Osteoporoza jest też powodowana przez złą dietę, nadużywanie alkoholu czy styczność z metalami ciężkimi, na przykład w pracy. Również brak aktywności fizycznej, nadwaga czy niedowaga mogą prowadzić do osłabienia struktury kości.
W jaki sposób chronić kości?
Ogromnym utrudnieniem jest fakt, iż osteoporoza nie daje objawów jako takich. Objawem najczęściej jest złamanie kości, jednak gdy już do tego dochodzi, jest to znak, że choroba jest w zaawansowanym stadium. Warto więc wykonać badanie profilaktyczne, szczególnie gdy posiada się dziedziną skłonność do tego schorzenia, przekroczyło się 50. rok życia czy z innych powodów podejrzewa się istnienie tej choroby albo po prostu chce się upewnić, że się jej nie ma. Bezbolesne badanie gęstości kości – densytometria, pozwala wykryć osteoporozę we wczesnym stadium, dzięki czemu możliwe będzie wzmocnienie kości zanim dojdzie do znacznego zaniku tkanki w ich strukturze.
Warto odwiedzić adres https://imed24.pl/nowoczesna-diagnostyka/diagnostyka-obrazowa/densytometria, gdzie można zapoznać się z tym badaniem i dowiedzieć się, jak się do niego przygotować. Bardzo ważne są też działania profilaktyczne. By uniknąć osteoporozy, najlepiej będzie zacząć dbać o zdrową dietę, aktywność fizyczną oraz podaż wapnia i witaminy D już po 30. roku życia, czyli wtedy, gdy kości zaczynają w naturalny sposób tracić gęstość.