Pielęgnacja jamy nosowej – dlaczego jest tak ważna?

Pielęgnacja nosa

Jama nosowa, która jest pokryta błoną śluzową odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego układu oddechowego. Narażenie śluzówki na szereg czynników szkodliwych, może doprowadzić do zaburzenia sprawnej pracy nosa, a tym samym do poczucia dyskomfortu. Dowiedz się więcej na temat tego, jak dbać o prawidłowe funkcjonowanie jamy nosowej i ciesz się zdrowiem cały rok!
Nos i jego funkcje
Nos wraz z wewnętrzną strukturą śluzowo – rzęskową, pełni bardzo wiele ważnych funkcji dla całego organizmu. Do najważniejszych zaliczamy:

  • Możliwość oddychania
  • Ochronę przed zanieczyszczeniami z powietrza, bakteriami i wirusami
  • Możliwość rozpoznania zapachów
  • W połączeniu z zatokami jest rezonatorem głosu – wpływa na barwę i tembr głosu
  • Filtruje, nawilża i podgrzewa powietrze, które przedostaje się do układu oddechowego, a następnie do całego organizmu

Do czego prowadzi niedostateczna troska o jamę nosową?
Na prawidłowe funkcjonowanie nosa wpływają:

  • Czynniki wewnętrzne – uzależnione od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Wiążą się m.in. z poziomem hormonów, niedoborami immunologicznymi oraz zaburzeniami wodno – elektrolitowymi.
  • Czynniki zewnętrzne – związane z jakością najbliższego środowiska, a więc stanem zanieczyszczenia powietrza oraz otoczenia.
  • Budowa anatomiczna nosa – wszelkie zaburzenia wynikające z różnego rodzaju uszkodzeń oraz wad rozwojowych.

Badanie nosa

W kwestii szkodliwych czynników zewnętrznych, które zaburzają pracę nosa, sprawa jest nieco bardziej złożona. Każdy organizm inaczej reaguje na otaczające alergeny, więc jest to traktowane jako problem indywidualny.

Szczególnie trudnym czasem dla alergików jest wiosna, a niekiedy i lato, ponieważ to właśnie wtedy wszystkie rośliny rozpoczynają okres pylenia. W wielu przypadkach dochodzi wówczas do alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, a do najczęstszych dolegliwości zaliczamy: kichanie, wodnisty wyciek z nosa, niedrożność nosa, świąd, ból głowy oraz utratę smaku i węchu.

W wyniku infekcji, alergii, zmian hormonalnych, stosowanych leków bądź wdychania substancji drażniących, dochodzi do obrzęku błony śluzowej, które związane jest zwykle ze stanem zapalnym błon śluzowych. W tym przypadku głównymi objawami są zazwyczaj zaczerwienienie, podrażnienie i ból, a także niedrożność nosa.

Zapalenie błony śluzowej nosa potocznie znane jako nieżyt nosa to schorzenie, którego winowajcami są zazwyczaj wirusy i bakterie. Stan zapalny śluzówki zwykle utrudnia codzienne funkcjonowanie poprzez swędzenie i podrażnienia, utrudnioną drożność nosa i kichanie.

Na czym polega prawidłowa pielęgnacja nosa?
Profilaktyka i prawidłowa pielęgnacja to dwa podstawowe warunki, których przestrzeganie odniesie pozytywny skutek. Regularne oczyszczanie jam nosowych pozwoli na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które gromadzą się na śluzówce wraz z wdychanym powietrzem. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po wodę morską dostępną w każdej aptece.

Szczegóły na temat błony śluzowej – jej roli w organizmie oraz sposobach leczenia znajdują się w artykule na blogu: http://www.rinozine.pl/blog/blona-sluzowa-nosa-i-jej-rola-w-organizmie/. Dowiedz się więcej i już nigdy nie męcz się z przykrymi dolegliwościami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *