Poręczne i wytrzymałe nici chirurgiczne – co musisz wiedzieć?

Poręczne i wytrzymałe nici chirurgiczne - co musisz wiedzieć?

Nici chirurgiczne można podzielić na wchłanialne i niewchłanialne. Wśród szwów niewchłanianych wyróżnia się szwy naturalne oraz syntetyczne, które z kolei są albo jednowłóknowe (monofilamentowe), albo wielowłóknowe (multifilamentowe).

Jakimi cechami wyróżniają się syntetyczne nici chirurgiczne?

Nici jednowłóknowe charakteryzują się tym, że posiadają gładką, jednolitą strukturę, a wywoływana przez nie reakcja w tkance ma minimalny zakres. Wyróżniają się ograniczoną poręcznością, jednak jest ona w znaczącym stopniu rekompensowana przez dużą wytrzymałość powstającego za ich pomocą węzła.

Nici chirurgiczne wielowłóknowe są zdecydowanie bardziej poręczne niż nici jednowłóknowe, jednak ich mankamentem może być niejednolita powierzchnia. To ona sprawia, że tego rodzaju szwy stawiają duży opór przy przechodzeniu przez tkankę. Potrzebne staje się zminimalizowanie traumatyzacji tkanki i zwiększenie poślizgu. W celu osiągnięcia takich efektów nici wielowłóknowe są poddawane powlekaniu.

Wchłanialne nici chirurgiczne

Wybór rodzaju szwów jest uzależniony od kilku czynników. Decyduje o tym przede wszystkim rodzaj operacji (szwy okulistyczne, kardiochirurgiczne, weterynaryjne) oraz technika szycia. Niebagatelne znaczenie posiadają poza tym indywidualne upodobania lekarza. Nici chirurgiczne wchłanialne mają różny okres podtrzymywania tkanek. Można w tym kontekście mówić o krótkim, średnim i długim czasie przeznaczonym na podtrzymywanie tkanek.

Szwy wchłanialne są najczęściej stosowane w celu wykonywania zespoleń chirurgicznych w obrębie znajdujących się w organizmie tkanek. Stopniowo, w trakcie gojenia się rany tego typu szwy ulegają rozpadowi. Ich zadanie polega na zagwarantowaniu okresowego podtrzymywania tkanek aż do momentu ich wyleczenia, co jest równoznaczne z tym, że będą one w stanie wytrzymywać normalne naprężenia. Nici wchłanialne posiadają tę zaletę, że ulegają absorpcji, co jest związane z tym, że nie wymagają usuwania. Wraz z upływem czasu wchłanialne nici coraz bardziej tracą swoją wytrzymałość.

Niewchłanialne nici chirurgiczne

Szwy niewchłanialne (okulistyczne, kardiochirurgiczne, weterynaryjne) mogą być w sposób permanentny zaimplementowane w organizmie lub usunięte, kiedy rana się zagoi. Stosuje się je przede wszystkim w celu trwałego oraz mocnego zespolenia tkanek. Niezależnie od tego, czy chodzi o jednowłóknowe czy wielowłóknowe szwy, wyróżniają się one bardzo dużą siłą podtrzymywania tkanek nawet przez dłuższy czas. Jeżeli zostały zastosowane do zespolenia ran skórnych, to usuwa się je, kiedy proces gojenia się rany został zakończony.

Nici chirurgiczne są niezbędne we wszelkiego rodzaju zabiegach chirurgicznych. Ich jakość z jednej strony zapewnia komfortowe warunki pracy lekarzom, z drugiej natomiast wywiera bardzo duży wpływ na samopoczucie pacjentów. Wyprodukowane w najlepszych materiałów szwy są wyrobami w najwyższym gatunku, przy czym do najważniejszych ich zalet można zaliczyć wytrzymałość mechaniczną oraz poręczność użytkowania.

Wpis powstał przy udziale specjalizującego się w niciach chirurgicznych sklepu Madens.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *