Powakacyjne przypadłości naszych dzieci — jak szybko się z nimi uporać?

Powakacyjne przypadłości naszych dzieci — jak szybko się z nimi uporać?

Beztroska panująca latem, szczególnie u dzieci może źle skończyć się dla ich zdrowia. Lekceważące podejście do higieny, zapominanie o umyciu rąk, całego ciała może skutkować zarażeniem grzybicą czy nawet chorobą pasożytniczą.

Wakacje to czas spacerów po lesie, kąpieli w zbiornikach wodnych i basenach oraz spożywanie posiłków przygotowanych w knajpach czy budkach. Dzieci z silnym układem odpornościowym mimo pewnych ustępstw poradzą sobie z większością zarazków, jednak te słabsze złapią wszystko, co możliwe niczym odkurzacz.

Grzybica stóp u dzieci

Grzybica stóp u dziecka jest wywoływana przez dwa gatunki grzybów, które odpowiadają za stany zapalne przestrzeni między palcami oraz podeszew. Skóra objęta grzybicą łuszczy się, zmienia kolor na biały lub czerwony. Najgorszym objawem odczuwalnym dla dziecka jest swędzenie, które wymusza drapanie, przez co powstają ranki i nadkażenia bakteryjne skóry. Grzybica stóp u dzieci jest leczona maściami i kremami przeciwgrzybicznymi oraz lekami doustnymi. Efekty leczenia zależą od tego, jak sumiennie będziemy się stosować do zaleceń lekarza. Terapia trwa zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Ważne, aby przed nałożeniem maści umyć i osuszyć stopy dziecka.

Sprawdź, czy nie ma kleszczy

Kleszcze to niebezpieczne owady, które przenoszą zagrażające życiu choroby. Za wszelką cenę należy chronić siebie i dzieci przed ugryzieniem. Jak to zrobić? Na spacery do lasu należy zakładać przylegające, ciemne ubrania, zakrywające jak najwięcej powierzchni ciała. Można również stosować wszelkiego rodzaju preparaty do odstraszania kleszczy. Po powrocie do domu należy zawsze dokładnie obejrzeć całe ciało i kiedy znajdziemy kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć pesetą. Nie wolno niczym smarować ani ukręcać mu głowy. Jeśli wokół miejsca po kleszczu powstanie rumień należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, ponieważ mogło dojść do zakażenia boreliozą.

Zapalenie napletka lub dróg moczowych

Podczas kąpieli w jeziorze, morzu czy także na basenie może dojść do zakażenia dróg moczowych u dzieci. U dziewczynek jest to zazwyczaj zapalenie cewki moczowej prowadzące do zapalenia pęcherza a u chłopców do zapalenia napletka, które objawia się opuchlizną, zaczerwienieniem, a nawet ropniem. Leczenie polega zwykle na antybiotykoterapii po uprzednim zbadaniu moczu. Podczas leczenia należy podawać dziecku dużo płynów i dbać o higienę. U chłopców stosuje się antybiotyki w postaci maści i przymoczki z rywanolu, u dziewczynek mogą być nasiadówki ziołowe, które łagodzą dolegliwości.

Owsiki

Jedzenie owoców prosto z krzaka czy posiłków z budek na świeżym powietrzu jest bardzo przyjemne, może jednak doprowadzić do zarażenia owsikami. To dość uporczywe pasożyty, które powodują u dzieci swędzenie odbytu. Terapia lekami przeciw owsikom zazwyczaj obejmuje całą rodzinę, ponieważ bardzo łatwo się zarazić. Ich larwy są w pościeli, na bieliźnie i ręcznikach. O wiele łatwiej jest myć owoce i warzywa przed ich spożyciem i ręce przed rozpoczęciem posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *