Powikłania żylaków — co warto wiedzieć?

Powikłania żylaków — co warto wiedzieć?

Stan naczyń krwionośnych wpływa na dotlenienie całego organizmu. Przy niewydolnych naczyniach krew nie dopływa w odpowiedniej ilości i tempie do tkanek, a mięsień sercowy musi wykonywać dodatkowy wysiłek, żeby temu przeciwdziałać.

Powstawanie żylaków w dużej mierze zależy od skłonności genetycznych, ale także od stylu życia. Nadwaga, ciągłe przebywanie w jednej pozycji, otyłość, alkoholizm zwiększają ryzyko wystąpienia choroby. Żylaki to nie tylko nieestetycznie wyglądające nogi, ale także poważne problemy krążeniowe, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu.

Obrzęki nóg i uczucie ciężkości

Uczucie ciężkich nóg i puchnięcie to pierwsze objawy żylaków, które na początku wcale nie są widoczne. Co więcej, żylaki mogą być ukryte, a o ich występowaniu najrzetelniej poinformuje nas badanie Dopplera. Żylaki pojawiają się około 40 roku życia, choć nie jest to regułą. Na pierwsze objawy pomocne mogą być leki z diosminą, ale także zmiana stylu życia i wdrożenie profilaktycznego postępowania – unikanie obcasów, długiego siedzenia i stania, prawidłowa dieta, wystrzeganie się węglowodanów prostych i żywności przetworzonej np. cukier do herbaty zamienić na erytrytol. Jest on dużo mniej kaloryczny niż cukier. Erytrytol pozwoli cieszyć się słodkim smakiem bez uszczerbku na zdrowiu.

Zakrzepica żył głębokich

Zakrzepica inaczej żylna choroba zakrzepowo-zatorowa zazwyczaj zajmuje żyły podudzia, znacznie rzadziej uda czy miednicę. Samo powstanie zakrzepu nie zagraża życiu, jednak oderwanie się go od ściany żyły może spowodować zator tętnicy płucnej i śmierć w bardzo krótkim czasie. Zakrzepy i zatory powstają często w naczyniach, gdzie krew nie płynie tak intensywnie, jak powinna, czyli w żylakach. Jeśli do tego nasza dieta obfituje w słodycze i inne węglowodany dochodzi do odkładania się blaszki miażdżycowej, co dodatkowo utrudnia krążenie, a nawet może doprowadzić do zamknięcia światła naczynia.

Problemy skórne i owrzodzenia

Skóra, która jest niedokrwiona i niedotleniona, nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Staje się wtedy cienka, łatwo ją uszkodzić a powstałe rany goją się bardzo długo i trudno je wyleczyć. Spadek odporności przez ciągłe zakażenia doprowadza do owrzodzeń, co jest bardzo bolesne. Żylaki to choroba, którą jak większość z resztą trzeba leczyć już od samego początku. Kiedy mamy świadomość, że ryzyko wystąpienia u nas żylaków jest duże, powinniśmy zacząć im zapobiegać. Na początku wystarczy kilka prostych zmian – zamiana cukru na erytrytol, słodkich soków na wodę, dodawanie warzyw do każdego posiłku i umiarkowana dawka ruchu. To wszystko może nas ochronić przed ciężką chorobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *