Skuteczność dakolenu w uzyskaniu pięknego wyglądu biustu

Cel pracy:

W obecnych czasach coraz więcej kobiet twierdzi, że ładny wygląd i podążanie za modą jest istotne w odniesieniu sukcesu i osiągnięciu celu do którego się dąży. Znaczny wpływ na taki pogląd mają media, które każdego dnia pokazują znane aktorki i modelki o idealnych kształtach, a także liczne programy o urodzie. Nic więc dziwnego, że coraz większa ilość kobiet decyduje się na poprawę wyglądu poprzez zabiegi bądź mniej inwazyjną metodę jaką są różnego rodzaju preparaty dostępne w aptekach. Jednym z nich jest Dakolen, który wg producenta ma nie tylko ujędrnić, ale także powiększyć biust. Celem naszej pracy jest zastanowienie się czy Dakolen faktycznie jest tak skuteczny w uzyskaniu pięknego wyglądu biustu jak zapewnia producent.
Dakolen

Dakolen firmy Walmark to środek przygotowany specjalnie dla kobiet. Zgodnie z opisem działania jest przede wszystkim wskazany w kuracjach, których celem jest zwiększenie rozmiaru biustu w sposób naturalny i bezoperacyjny. Wspomaga ujędrnienie piersi oraz powoduje, że biust staje się pełniejszy i bardziej atrakcyjny.

Głównymi składnikami preparatu są ekstrakty z kopru włoskiego, lnu i chmielu zwyczajnego, będące źródłem fitoestrogenów.
Preparat polecany jest wszystkim kobietom: młodszym (by powiększyć piersi) oraz starszym (dla zachowania jędrności i elastyczności biustu.) [1].
Budowa piersi

Gruczoł piersiowy składa się z dwóch elementów tkankowych:

Nabłonka wydzielniczego – zawiera on komórki nabłonkowe i mioepitelialne. Komórki nabłonkowe tworzą wewnętrzną wyściółkę przewodów wyprowadzających mleko oraz pęcherzyków mlecznych produkujących mleko, a komórki mioepitelialne odpowiadają za obkurczanie się tych przewodów i pasaż mleka.

Podścieliska – otaczającego nabłonek, które zawiera tkankę łączną, tkankę tłuszczową oraz naczynia krwionośne i limfatyczne [2].
Mechanizm działania estrogenów

Estrogeny działają za pośrednictwem receptorów estrogenowych α ( ERα) i β (ERβ). Receptory β odgrywają główną role w układzie nerwowym i sercu, natomiast w pozostałych tkankach przeważają receptory α [4].

Receptory estrogenowe należą do czynników transkrypcyjnych, pobudzanych przez estrogeny. Estrogeny wiążą się z tymi receptorami głównie w pochwie, macicy i gruczołach sutkowych. Ponadto estrogeny mogą działać niegenomowo, gdy pobudzą receptory estrogenowe znajdujące się w błonie komórkowej [5].
Wpływ estrogenów na wygląd piersi

Wpływ estrogenów na proliferację komórek gruczołu piersiowego wciąż nie jest do końca poznany. Jednak odkryto, że w gruczole piersiowym występują 2 typy odpowiedzi wywołanej działaniem estrogenów:

Stymulacja pośrednia poprzez estrogenozależne komórki podścieliska. Pobudzone komórki podścieliska produkują czynniki wzrostowe, które bezpośrednio aktywują podziały komórek nabłonkowych.

Stymulacja bezpośrednia poprzez komórki zawierające receptory α. Receptory te pobudzone przez estrogeny, stymulują biosyntezę receptorów progestronowych (PR) i różnicowanie się komórek nabłonkowych [6].

Wpływ estrogenów na wygląd piersi, może też być związany z ich działaniem na receptory estrogenowe znajdujące się w skórze. Estrogeny działają na wszystkie warstwy skóry, w tym także na fibroblasty. Fibroblasty pod wpływem estrogenów są pobudzane do produkcji kolagenu, który zapewnia odpowiednią elastyczność skóry [7][8].

Wpływ estrogenów na wygląd piersi udowodniono też na podstawie badania przeprowadzonego u dwóch bliźniaczek, które były w okresie pomenopauzalnym. U jednej z nich stosowano hormonalną terapie zastępczą. Zauważono, że ta siostra bliźniaczka, która stosowała HTZ miała atrakcyjniejszy kształt i rozmiar piersi, niż siostra, która tej terapii nie stosowała [9].
Fitoestrogeny

Fitoestrogeny to naturalne związki, które można znaleźć w wielu roślinach oraz ich nasionach. Ze względu na budowę chemiczną podzielono je na izoflawony, lignany i kumestany. Wśród nich największe znaczenie mają lignany i izoflawony [10].

Znaczącym źródłem fitoestrogenów są rośliny strączkowe( tj. soja, soczewica, koniczyna czerwona, ciecierzyca). Dodatkowo lignany można znaleźć w nasionach lnu i oleju sezamowym, a kumestany w chmielu i kukurydzy. Fitoestrogeny mają strukturę podobną do ludzkich estrogenów, przez co mogą wiązać się w organizmie z receptorami estrogenowymi, wywołując takie samo działanie jak estrogeny [11].
Podsumowanie

Powyższe rozważanie pokazuje, że fitoestrogeny dzięki swojej budowie faktycznie mają możliwość wykazania takiego samego działania jak ludzkie estrogeny. Wyciągi roślinne wchodzące w skład Dantolenu są znaczącym źródłem fitoestrogenów, co mogłoby wskazywać, że będzie to preparat skuteczny. Jednak udowodniono, że fitoestrogeny mają stosunkowo słabą aktywność estrogenową, przez co wykażą swoje działanie, gdy będą spożywane w bardzo dużej ilości [12]. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę , że na biodostępność flawonoidów ma wpływ ich chemiczna postać w jakiej są podawane. Ich połączenie z glukozą zawsze będzie osłabiało efekt działania. Natomiast producent nie wspomina w ulotce Dantolenu w jakiej postaci występują w nim flawonoidy [11].

W związku z powyższym nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie czy Dantolen jest skutecznym preparatem, ale można przypuszczać, iż ilość fitoestrogenów w nim zawartych nie pozwoli na ujawnienie się ich korzystnego działania.

Bibliografia:

http://www.dakolen.pl/
Baranowski W., Doniec J. Endokrynne uwarunkowania zmian w gruczole piersiowym. Prz Menopauz 2005; (1); 10–14http://www.aquariusbeauty.com/pl/opis-rekonstrukcji-piersi
Arnal J.F., Valéra M.C., Payrastre B., Lenfant F., Gourdy P. Structure-function relationship of estrogen receptors in cardiovascular pathophysiological models. INSERM U1048-I2MC, Faculté de Médecine, Université de Toulouse et CHU de Toulouse, 31432 Toulouse France
Janiec W., Folwarczna J., Kaczmarczyk-Sedlak I. Gonadotropiny i hormony płciowe. Kompendium Farmakologii. PZWL, Warszawa 2010; str. 356-357
Paszkowski T., Pertyński T., Drop A., Jaśkiewicz J. Wzrost gęstości mammograficznej piersi jako niepożądany objaw terapii hormonalnej wieku menopauzalnego. Prz Menopauz 2006 (2): 109–115
Zegarska B., Woźniak M. Wpływ estrogenu na zmiany zachodzące w skórze Przegląd Menopauzalny 2007 (4); 233–238
Marchese S., Silva E. Disruption of 3D MCF-12A Breast Cell Cultures by Estrogens – An In Vitro Model for ER-Mediated Changes Indicative of Hormonal Carcinogenesis. UCL School of Pharmacy, London, United Kingdom.
Aesthet Surg J. Determinants of breast appearance and aging in identical twins. 2012 Sep;32(7):846-60. doi: 10.1177/1090820X12455660.
Vitale D.C., Piazza C., Melilli B., Drago F., Salomone S. Isoflavones: estrogenic activity, biological effect and bioavailability. Eur J Drug Metab PharmacokinetDOI 10.1007/s13318-012-0112-y
Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J. Fitoterapia i leki roślinne. PZWL, Warszawa 2007; str. 408-412.
Mishra P., Kar A., Raosaheb K. Kale. Modulatory Influence of Prepubertal Biochanin A Exposure on Mammary GlandDifferentiation and Expression of EstrogenReceptor-α and Apoptotic Proteins. Phytother. Res. 23, 972–979 (2009)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.