Trzeci trymestr ciąży – o czym warto pamiętać

Trzeci trymestr ciąży - o czym warto pamiętać

Za tobą już pierwsze miesiące niepewności i oswajania się z kiełkującym życiem w twoim łonie. Trzeci trymestr to jednak największe wyzwanie – dosłownie, bo dzieciątko osiągnęło już słuszne rozmiary i możesz to wyraźnie odczuć. W artykule przeczytasz, co powinnaś wiedzieć o trzecim trymestrze ciąży.

Jak rozwija się dziecko w trzecim trymestrze ciąży?

Trzeci trymestr ciąży to czas, gdy dziecko w brzuchu zaczyna znacznie przybierać na wadze, gromadzić zapasy tłuszczu, by uchronić się przed utratą ciepła po przyjściu na świat. Wykształcają się w pełni drogi oddechowe i układ nerwowy płodu, otwierają się oczka, rozwija się także zmysł słuchu – w ostatnich miesiącach możesz próbować mówić do swojego maleństwa, a ono nauczy się rozpoznawać twój głos. Prawdopodobnie odczujesz także aktywność ruchową dziecka, lekkie kopnięcia. Z każdym tygodniem będziesz miała coraz większą świadomość, że twoja rodzina wkrótce powiększy się o nowego członka.

Dolegliwości w ostatnich miesiącach ciąży

Stan błogosławiony to czas niecierpliwości i radosnego oczekiwania, ale także licznych obaw i dyskomfortu. Pierwsze dolegliwości pojawiają się już na samym początku ciąży i niestety w trzecim trymestrze także będą ci towarzyszyć. Przygotuj się na różne nieprzyjemne objawy, na przykład uczucie ciężkości, bóle kręgosłupa, zaburzenia snu, zgaga, wyciekanie mleka czy twardnienie macicy. Będziesz łatwo się męczyć i pocić, najprostsze czynności mogą sprawiać ci trudność. Jak poradzić sobie z tymi kłopotami? Przede wszystkim staraj się zachować spokój i zrozumienie dla naturalnych procesów, które przechodzi twoje ciało. Bądź dla siebie troskliwa, odpoczywaj, kiedy potrzebujesz, zadbaj o odpowiednią dietę. Możesz kupić sobie też wygodny dla pleców fotel do siedzenia i wkładki laktacyjne, które uratują bieliznę przed nagłym wypływem mleka.

Trzeci trymestr – obowiązkowe badania

Monitoring lekarza przez cały czas trwania ciąży to niepisany obowiązek każdej przyszłej matki. Odpowiednie badania powinnaś wykonywać w wyznaczonych terminach już od pierwszych tygodni. Na trzeci trymestr, a dokładniej między trzydziestym a trzydziestym drugim tygodniem, przypada rutynowe badanie USG. Wykonuje się wówczas pomiar określonych długości i obwodów w ciele dziecka, aby na ich podstawie ocenić tempo wzrastania płodu. Dzięki temu lekarz będzie mógł oszacować wagę maleństwa i przyrównać ją do siatki centylowej. Jest to niezbędna procedura, która pozwala stwierdzić, czy płód rozwija się prawidłowo. Oprócz tej wizyty musisz co jakiś czas odwiedzać gabinet lekarski na badania KTG i USG, aby na bieżąco sprawdzać dobrostan dziecka.

Czy to już? Objawy porodu

Dziewiąty miesiąc ciąży, zbliża się twój termin – zapewne zastanawiasz się, jak rozpoznasz, że to właśnie ten moment. Czasem sporadyczne skurcze albo ból na środku brzucha wywołują fałszywy alarm. Spokojnie, pierwszy poród może trwać nawet 10 godzin, masz więc wystarczająco dużo czasu, by zastanowić się nad objawami. Być może zauważyłaś obniżenie brzucha, utratę na wadze, mniejszą aktywność ruchową dziecka, biegunkę, plamkę krwi, a wreszcie – powtarzające się w regularnych odstępach skurcze i odejście wód płodowych. To ewidentne znaki, że poród zacznie się lada chwila, więc przygotuj się na powitanie twojego maleństwa. Czekałaś na nie całe dziewięć miesięcy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *