Jak wygląda terapia alkoholowa?

Jak wygląda terapia alkoholowa?

Terapia alkoholowa zalicza się do terapii uzależnień, o szczególnym znaczeniu. Alkoholizm jest bowiem najczęściej występującym uzależnieniem i dlatego terapeuci uzależnień doskonale wiedzą, jak prowadzić pacjenta, by uświadomić mu z jak poważnym problemem się zmaga.

Zwalczanie zaprzeczeń

Osoby uzależnione od alkoholu to osoby, z którymi niestety nie współpracuje się łatwo. Są to bowiem ludzie często kłamiący, zatajający swoją chorobę. Tłumaczą się często: „Przecież wszyscy piją…”. Dlatego specjalista prowadzący terapię nie ma przed sobą łatwego zadania do wykonania. Musi osobie chorej uświadomić, że ma problem. Na pierwszym spotkaniu zazwyczaj przeprowadza się wywiad z osobą uzależnioną. To pozwala wyznaczyć styl pracy z nią oraz wskazać na prawdopodobne przyczyny tego, że dana osoba pije. Terapeuta może też spisać regulamin prowadzenia sesji terapeutycznych oraz specjalne zadania, z jakimi będzie musiała zmagać się osoba uzależniona. Ważne jest to, by osoba decydująca się na wzięcie udziału
w terapii takiej jak terapia alkoholowa robiła to dobrowolnie, gdyż motywacja jest kluczem, jeśli chodzi o osiągnięcie sukcesu w podjętej terapii.

Metody pracy z pacjentem

Metody pracy z pacjentem zazwyczaj dobierane są indywidualnie, pod konkretnego pacjenta. Każda terapia najczęściej opiera się na tym, aby tuż po uświadomieniu istoty alkoholizmu pokazać pacjentowi, jak może poradzić sobie z lękami, stanami depresyjnymi, czy „głodem alkoholowym” – takie objawy pojawią się na pewno wtedy, kiedy ktoś będzie chciał zostać abstynentem. Później powinno się przejść do przepracowania tematu. Na każdej z sesji terapeutycznych warto rozmawiać o tym, skąd wziął się problem i jak go rozwiązać, bez konieczności sięgania po alkohol. Należy też wspomnieć o tym, że najczęściej terapia tego typu łączy się także
z detoksykacją organizmu, gdyż choroba alkoholowa odbija się wyraźnie na zdrowiu fizycznym pacjenta. To wszystko zaś sprawia, że należy zastosować całościowe oddziaływanie na danego pacjenta.

Materiał opracowany we współpracy z Ograniczpicie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *